Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Volný radikál je typ nestabilní molekuly, která vzniká jednak při běžném buněčném metabolismu (tj. chemických reakcích probíhajících v buňkách), jednak působením některých vnějších faktorů (např. ultrafialového záření, ionizujícího záření, cigaretového kouře nebo toxinů v životním prostředí). Volné radikály se mohou v buňkách hromadit a poškozovat DNA, RNA i proteiny – a tím se podílet na vzniku zhoubných nádorů, srdečně-cévních onemocnění, cévní mozkové příhody a dalších onemocnění, která souvisejí se stárnutím.

Volné mastné kyseliny neboli FFA (zkratka pochází z anglického názvu free fatty acids) jsou mastné kyseliny, které se vyskytují „volně“, tzn. nejsou vázány na další složky lipidů (tím se liší například od triacylglycerolů či fosfolipidů). Volné mastné kyseliny jsou významným „palivem“ (tedy zdrojem energie) pro buňky. Tuky (lipidy) obsažené v potravě se ještě před vstřebáním v tenkém střevě rozkládají právě na volné mastné kyseliny. V lidském těle se volné mastné kyseliny vyskytují v krevní plazmě, a to buď po jídle (vstřebáním v tenkém střevě) nebo naopak při hladovění, kdy se uvolňují z tělesného tuku. Viz také mastné kyseliny.

Volné nervové zakončení (angl. free nerve ending) je strukturně nejjednodušším typem smyslového receptoru. Jedná se o zakončení senzorického neuronu, jehož dendrity (krátké a větvené výběžky) se nacházejí ve tkáni přijímající smyslové vjemy – například ve škáře (hlouběji uložené vrstvě kůže). Volná nervová zakončení se podílejí na vnímání tlaku, doteku, bolesti, svědění či teploty. Obrázek: Klasifikace smyslových receptorů – schematický nákres. Senzorické neurony mají buď volná nervová zakončení (a) nebo opouzdřená nervová zakončení (b). Naproti tomu světločivé buňky v sítnici – například tyčinky – jsou příkladem specializovaných receptorových buněk (c). Tyto buňky uvolňují neurotransmitery směrem k bipolárnímu neuronu, který následně tvoří synapsi s neurony zrakového nervu. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0) Viz také smyslové receptory.

Otevřená radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Jedná se o otevřenou operaci, při níž je nutná laparotomie, tzn. řez břišní stěnou. Viz také otevřená operace, radikální prostatektomie.

Retropubická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Při této operaci je řez je proveden v oblasti podbřišku, za stydkou kostí. Viz také kost stydká (lat. os pubis), radikální prostatektomie.

Radikalita nějakého chirurgického nebo i jiného lékařského zákroku označuje míru, do jaké je daný zákrok zásadní, dalekosáhlý neboli radikální. Například výraz „radikální operace prsu“ může označovat chirurgický zákrok, při němž je odstraněn celý prs apod. Je-li naopak nějaký chirurgický zákrok málo radikální, znamená to, že byla operována jen relativně malá část daného orgánu či tkáně. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz radikální.

Radikální prostatektomie je typ prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty), při níž je odoperována celá prostata a některé tkáně v jejím okolí, včetně semenných váčků. Odstraněny mohou být také blízké lymfatické uzliny. Snahou operatéra je uchránit před poškozením nervy, které ovládají erekci penisu a močový měchýř. Radikální prostatektomie je doporučována u všech pacientů s lokalizovaným karcinomem prostaty, tj. nádorem omezeným na prostatu. Existuje několik různých metod radikální prostatektomie: otevřená, laparoskopická, roboticky asistovaná laparoskopická, retropubická a perineální. Viz také radikalita, prostatektomie.

Laparoskopická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Při této „klasické“ laparoskopické operaci je do břišní dutiny pacienta zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm; břišní dutina je pak naplněna oxidem uhličitým (CO2), aby měl chirurg během operace lepší přehled. Viz také laparoskopie, radikální prostatektomie.

Roboticky asistovaná laparoskopická radikální prostatektomie je jednou z několika metod provedení prostatektomie (chirurgického odstranění prostaty). Operace probíhá podobně jako laparoskopická radikální prostatektomie, tzn. do břišní dutiny pacienta je zaveden optický přístroj a několik chirurgických nástrojů, vše skrze drobné řezy o velikosti 5–10 mm. Chirurg však neoperuje přímo pomocí svých rukou, nýbrž prostřednictvím robota, jehož ramena ovládá speciálním „joystickem“ (podobně jako v počítačové hře, zjednodušeně řečeno). Viz také laparoskopie, radikální prostatektomie.

Radikální hysterektomie je typ hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy), při němž je odstraněna nejen celá děloha (včetně děložního hrdla), ale i část pochvy spolu s parametriem (pojivovou tkání, která obklopuje děložní hrdlo). V případě potřeby mohou být odstraněny i oba vaječníky a vejcovody (bilaterální adnexektomie) a přilehlé lymfatické uzliny. Obrázek: Typy hysterektomie (subtotální, totální a radikální) – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44922548) Viz také radikalita, hysterektomie.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků